Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji

Sygnatura:

Wejście w życie:

Ważny do: -

Dokumenty powiązane: US/774/2015 US/922/2016 US/895/2016 US/152/2017

UCHWAŁA Nr 466
Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 28 lutego 2014 roku

w sprawie określenia procedury oraz kryteriów udzielania zgody na dodatkowe zatrudnienie 

Na podstawie § 14 ust. 1 pkt 16 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postanawia, co następuje:

§ 1

Postanowienia ogólne

1. Postanowienia niniejszego paragrafu stosuje się do nauczyciela akademickiego będącego organem jednoosobowym Uniwersytetu w rozumieniu § 9 ust. 2 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Rektor, dziekani). 
2. Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy przez nauczyciela akademickiego, o którym mowa w ust. 1, wymaga zgody Senatu.
3. Przez zatrudnienie w ramach stosunku pracy, o którym mowa w ust. 2 należy rozumieć zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks pracy.
4. Senat udziela zgody, o której mowa w ust. 2, na okres kadencji w rozumieniu § 10 ust. 1 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z tym, że w przypadku powołania nauczyciela akademickiego do pełnienia funkcji organu jednoosobowego kolejnej kadencji okres, którego dotyczy zgoda, ulega przedłużeniu o cztery miesiące.
5. Senat rozpatruje wniosek nauczyciela akademickiego o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2, w terminie dwóch miesięcy od dnia rozpoczęcia kadencji organu jednoosobowego.
6. Senat podejmuje uchwałę o wyrażeniu zgody na dodatkowe zatrudnienie, o którym mowa w ust. 2, zwykłą większością głosów.

§ 2

Procedura udzielania zgody na dodatkowe zatrudnienie nauczycieli akademickich pełniących funkcję organów jednoosobowych

1. Wniosek o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały, nauczyciel akademicki pełniący funkcję organu jednoosobowego składa Senatowi w terminie nie późniejszym niż 14 dni przed terminem jego posiedzenia za pośrednictwem Rektora z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Wniosek Rektora w sprawie wyrażenia zgody na dodatkowe zatrudnienie  przedstawia Senatowi prorektor właściwy do spraw kadr.
3. Wniosek nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję organu jednoosobowego podlega zaopiniowaniu:

1) w przypadku Rektora przez komisję do spraw oceny konfliktu zobowiązań i konfliktu interesów;
2) w przypadku dziekana przez Rektora. 

4. Opiniowania wniosku, o którym mowa w ust. 3, dokonuje się z uwzględnieniem w szczególności oceny:

1) możliwości zaistnienia konfliktu zobowiązań lub konfliktu interesów w związku z podjęciem lub kontynuowaniem dodatkowego zatrudnienia w rozumieniu Uchwały Nr 465 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 28 lutego 2014 roku w sprawie konfliktu zobowiązań lub konfliktu interesów;
2) wpływu dodatkowego zatrudnienia na prawidłowe wykonywanie obowiązków związanych z pełnieniem funkcji organu jednoosobowego Uniwersytetu uwzględniając charakter dodatkowego zatrudnienia;
3) ewentualnych korzyści dla rozwoju naukowego nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję organu jednoosobowego oraz całego Uniwersytetu, wynikających z dodatkowej pracy, w szczególności nawiązania lub zacieśnienia współpracy naukowej między Uniwersytetem a inną jednostką, bądź też realizacji wspólnych projektów badawczych.

§ 3

Procedura oraz kryteria udzielania zgody na dodatkowe zatrudnienie nauczycieli akademickich niepełniących funkcji organów jednoosobowych

1. Wniosek o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszej Uchwały, nauczyciel akademicki niepełniący funkcji organu jednoosobowego składa na ręce Rektora za pośrednictwem właściwej jednostki ds. kadr.
2. Za wyjątkiem nauczycieli akademickich pełniących funkcje prorektorów, wniosek powinien być zaopiniowany przez dziekana wydziału lub kierownika innej podstawowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu.
3. Opinia dziekana lub kierownika innej podstawowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu uwzględnia w szczególności:

1) ocenę wpływu dodatkowej pracy na jakość i terminowość wykonywania obowiązków dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych wykonywanych w ramach stosunku pracy na Uniwersytecie biorąc pod uwagę ich wielkość i charakter;
2) ocenę okresową pracy nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie dokonaną przez uczelnianą komisję oceniającą albo wydziałową komisję oceniającą albo pozawydziałową komisję oceniającą;
3) ocenę możliwości wykorzystania urządzeń technicznych i zasobów wydziału lub innej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu;
4) ocenę ewentualnych korzyści dla nauczyciela akademickiego, wydziału lub innej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu wynikających z dodatkowej pracy, w szczególności nawiązanie lub zacieśnienie współpracy naukowej między Uniwersytetem a inną jednostką, rozwój warsztatu naukowego lub dydaktycznego nauczyciela akademickiego, realizacja wspólnych projektów badawczych. 

4. Dokonując oceny wniosku nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję prorektora, Rektor bierze pod uwagę kryteria, o których mowa w § 2 ust. 4. Wniosek nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję prorektora podlega zaopiniowaniu przez komisję do spraw oceny konfliktu zobowiązań i konfliktu interesów.
5. Dziekan lub kierownik innej jednostki organizacyjnej przekazuje zaopiniowany wniosek Rektorowi nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu.
6. Rektor rozpatruje wniosek nauczyciela akademickiego w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia wystąpienia o zgodę na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia.
7. Zgoda udzielona przez Rektora obowiązuje przez okres wskazany we wniosku nauczyciela akademickiego, nie dłużej jednak niż do końca kadencji Rektora.

§ 4

Przesłanki nieudzielania zgody na dodatkowe zatrudnienie

1. Właściwy organ, z zastrzeżeniem ust. 3, nie udziela zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia, jeżeli zachodzi chociażby jedna z następujących przesłanek: 

1) dodatkowe zatrudnienie prowadziłoby do konfliktu interesów lub konfliktu zobowiązań w rozumieniu Uchwały Nr 465 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 28 lutego 2014 roku w sprawie konfliktu zobowiązań lub konfliktu interesów;
2) dodatkowe zatrudnienie wiązałoby się z wykorzystaniem urządzeń technicznych i zasobów Uniwersytetu, z zastrzeżeniem § 3 ust. 3 pkt 4;
3) dodatkowe zatrudnienie wiąże się z firmowaniem na tym samym lub pokrewnym kierunku studiów znajdującym się w ofercie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z zastrzeżeniem ust. 6;
4) nauczyciel akademicki otrzymał negatywną lub warunkowo-pozytywną ocenę okresową.

2. W przypadku wystąpienia chociażby jednej z przesłanek do nieudzielenia zgody wskazanych w ust. 1 Senat lub Rektor cofa zgodę na dodatkowe zatrudnienie w trybie przewidzianym dla wyrażenia zgody.
3. Właściwy organ może wyrazić zgodę na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia, z wyłączeniem sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 4, w przypadku, gdy:

1) podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia wiąże się z zatrudnieniem na stanowisku profesora wizytującego, w niepełnym wymiarze czasu pracy;
2) podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia przyniesie korzyści związane z uzyskaniem lub utrzymaniem przez jednostkę organizacyjną Uniwersytetu uprawnień do nadawania stopni naukowych lub kształcenia na określonych kierunkach; 
3) podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia przyniesie korzyści związane z realizacją wspólnych projektów badawczych w postaci grantów lub innych projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych wymienionych w  Rozporządzeniu MNiSW właściwym w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym;
4) nauczyciel akademicki wnioskujący o wydanie zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia, jest kierownikiem grantu naukowo-badawczego finansowanego ze źródeł zewnętrznych wymienionych w Rozporządzeniu MNiSW właściwym w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym;
5) nauczyciel akademicki wnioskujący o wydanie zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia w okresie ostatnich dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o dodatkowe zatrudnienie, był autorem lub współautorem publikacji z listy A lub C MNiSW lub monografii z afiliacją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wydanej przez renomowane wydawnictwo, które zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722, z późn. zm.), przekazało egzemplarze obowiązkowe uprawnionym bibliotekom; w przypadku monografii opublikowanej w formie elektronicznej w Internecie zarejestrowało monografię w bazie serwisu e-ISBN.”.

§ 5

Postanowienia końcowe

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

Przewodniczący Senatu

Rektor

prof. dr hab. Ryszard J. GÓRECKI

Załączniki do Uchwały Nr 466 - procedura i kryteria udzielania zgody na dodatkowe zatrudnienie.pdf
ZAŁĄCZNIK NR 1 do treści Uchwały Nr 774 - zmiana Uchwały Nr 466 - zgodna na dodatkowe zatrudnienie.pdf
ZAŁĄCZNIK NR 2 do treści Uchwały Nr 774 - zmiana Uchwały Nr 466 - zgodna na dodatkowe zatrudnienie.pdf
ZAŁĄCZNIK 1.pdf
ZAŁĄCZNIK 2.pdf
Załącznik do Uchwały Nr 895 - Uchwała Nr 466 -tekst jednolity.pdf
Podmiot udostępniający:
None
Wytworzono przez:
None
Data wytworzenia:
-
Opublikowano przez:
Małgorzata Klafft
Data opublikowania:
1 lutego 2021 12:53
Aktualizowano przez:
Małgorzata Klafft
Data aktualizacji:
4 lutego 2021 10:59