Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji

Sygnatura: ZR/43/2015

Wejście w życie: 18.05.2015

Ważny do: -

Dokumenty powiązane: ZR/25/2012 ZR/119/2016

Zarządzenie Nr 43/2015

Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

z dnia 19 maja 2015 roku

w sprawie procedury antyplagiatowej do weryfikacji samodzielności prac dyplomowych studentów

 

Na podstawie § 17 ust. 7 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz art. 214 ust. 4-6 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.), zarządza się, co następuje:

 

§ 1

1.       W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wprowadza się procedurę antyplagiatową do weryfikowania samodzielności przygotowania pracy dyplomowej.

2.       Procedurą objęte są prace dyplomowe przewidziane programem kształcenia oraz programem i planem studiów wszystkich form kształcenia i form studiów.

 

§ 2

1.       Przy pomocy elektronicznego systemu antyplagiatowego, prace dyplomowe weryfikowane i sprawdzane są pod względem samodzielności ich autorów w przygotowaniu pracy.

2.       Sprawdzanie prac polega na zidentyfikowaniu nieuprawnionych zapożyczeń dotyczących znacznych fragmentów tekstu.

 

§ 3

1.       Student odpowiada za zgodność wersji elektronicznej pracy dyplomowej przesłanej  do systemu antyplagiatowego, z wersją drukowaną przedstawioną do oceny dokonywanej przez promotora oraz recenzenta.

2.       Zakończenie procedury weryfikacji pracy dyplomowej, stanowi wygenerowany raport podobieństwa.

 

§ 4

Określa się następujące współczynniki podobieństwa:

1)       wartość współczynnika podobieństwa 1 określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 5 słów lub dłuższe, z wyłączeniem fragmentów aktów prawnych odnalezionych w Bazie Aktów Prawnych (dalej BAP),

2)       wartość współczynnika podobieństwa 2 określa, jaka część badanej pracy składa się z fraz odnalezionych w ww. bazach, z wyłączeniem BAP, o długości 50 słów lub dłuższej,

3)       współczynnik podobieństwa 3 jest wyliczany analogicznie do współczynnika podobieństwa 1 z tym, że uwzględnia on dodatkowo wszystkie frazy o długości 5 słów lub dłuższe odnalezione przez system w BAP,

4)       współczynnik podobieństwa 4 jest wyliczany analogicznie do współczynnika podobieństwa 2 z tym, że uwzględnia on dodatkowo wszystkie frazy o długości 50 słów lub dłuższe odnalezione przez System w BAP,

5)       wartość współczynnika podobieństwa 5 oznacza, jaka część badanej pracy składa się wyłącznie z fraz aktów prawnych odnalezionych w BAP o długości co najmniej 5 słów.

 

§ 6

1.       Praca dyplomowa wymaga dodatkowej oceny promotora pracy z punktu widzenia występowania nieuprawnionych zapożyczeń, w szczególności gdy:

a)       współczynnik podobieństwa 1 wynosi co najmniej 50%,

b)      współczynnik podobieństwa 2 wynosi co najmniej 10%.

2.       Oceny w zakresie wykorzystania w pracy dyplomowej nieuprawnionych zapożyczeń dotyczących znacznych fragmentów tekstu dokonuje, na podstawie raportu podobieństwa, wyłącznie promotor pracy dyplomowej.

3.       Promotor pracy, na podstawie raportu podobieństwa, o którym mowa w ust. 1-2, wypełnia część B protokołu oceny oryginalności pracy dyplomowej, stanowiącego załącznik do zarządzenia.

4.       Jeżeli w wyniku oceny, o której mowa w ust. 1-2 stwierdza się, że praca jest plagiatem, praca dyplomowa nie zostaje przedstawiona do dalszego etapu procedury dyplomowania.

5.       W przypadku, o którym mowa w ust. 4 wobec autora, na wniosek promotora pracy dyplomowej, zostaje wszczęte postępowanie wyjaśniające, a następnie postępowanie dyscyplinarne. W takim przypadku znajdują zastosowanie przepisy art. 214 ust. 4-6 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.).

 

§ 7

Pracownik dziekanatu zobowiązany jest do sprawdzenia kompletności danych zawartych w protokole oceny oryginalności pracy dyplomowej.

 

§ 8

Nadzór nad realizacją zadań związanych z procedurą sprawuje odpowiednio: właściwy prorektor oraz właściwi prodziekani.

 

§ 9

Traci moc Zarządzenie Nr 25/2012 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2012 roku w sprawie procedury antyplagiatowej do weryfikacji samodzielności prac dyplomowych studentów.

 

§ 10

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Rektor

 

prof. dr hab. Ryszard J. GÓRECKI

43-zal.pdf
Podmiot udostępniający:
Biuro Rektora
Wytworzono przez:
prof. dr hab. Ryszard Górecki
Data wytworzenia:
18 maja 2015
Opublikowano przez:
Aldona Stec
Data opublikowania:
25 marca 2021 09:49
Aktualizowano przez:
Aleksandra Wilczyńska
Data aktualizacji:
20 maja 2021 12:06