Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji

Sygnatura: KR/20/2024

Wejście w życie: 30.10.2024

Ważny do: -

Dokumenty powiązane: Brak dokumentów powiązanych.

Komunikat
Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

z dnia 30.10.2024 r.

 

Szanowni Państwo,

Informuję, że w dniu 29 października 2024 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami zarządu NZZP UWM w Olsztynie „Prawda”, którego głównym tematem były czekające na wypłatę podwyżki wynagrodzeń.

Pani dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM - Prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, która reprezentowała mnie na tym spotkaniu, po długiej dyskusji ponownie zaapelowała do przedstawicieli związku zawodowego „Prawda” o podpisanie wypracowanego porozumienia, które zostało podpisane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego UWM w Olsztynie oraz NSZZ „Solidarność” UWM w Olsztynie oraz przeze mnie. Niestety, związek „Prawda” przedstawił nowe żądania, bez uzasadnienia ekonomicznego oraz kalkulacji wskazujących na racjonalność i powagę tego postulatu. Dodatkowo zgłosił postulat wykreślenia z porozumienia zapisów dotyczących objęcia 30% podwyżką tzw. „projakościówki”.  

Zarówno podwyższenie minimalnej kwoty podwyżki, jak i wyłączenie z podwyżek ruchomej części wynagrodzenia, czyli tzw. projakościówki, nie może z obiektywnych powodów zostać przeze mnie zaakceptowane. W pierwszym przypadku wiązałoby się to nadal ze znaczącym wzrostem przechodzącego na kolejne lata kosztu bez zabezpieczenia finansowego, co mogłoby być uznane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W drugim zaś, ukarani zostaną wszyscy ci pracownicy, którzy stanowią tzw. lokomotywy. Poza tym mogłoby to w znaczący sposób osłabić motywację do większego zaangażowania na rzecz szeroko rozumianego rozwoju naszego Uniwersytetu. Należy przy tym dodać, że rozwiązania tego zazdroszczą nam rektorzy wielu uczelni w kraju. Ograniczenie funduszu motywacyjnego nauczycieli akademickich (tzw. „projakościówki”) jest zatem działaniem krzywdzącym i może prowadzić do pogłębiania podziałów w naszym środowisku akademickim. Warto podkreślić także, że propozycja  zwiększenia kwoty minimalnej podwyżki  w przypadku pracowników niebędących nauczycielami, bez przedstawienia rzetelnych wyliczeń nie jest poważnym argumentem i nie wskazuje na racjonalność żądań przedstawicieli tego związku zawodowego. Przypominam, że na wcześniejszym spotkaniu i w mediach Pan Przewodniczący Andrzej Adamowicz deklarował, iż posiada takie wyliczenia i na tej podstawie „broni stanowiska”. Niestety takich kalkulacji na żadnym ze spotkań nie przedstawił.  

W trosce o stabilność finansową uczelni i utrzymanie etatów w przyszłości, optymalnym rozwiązaniem jest dotychczas wypracowany kompromis. Brak akceptacji warunków porozumienia z dnia 13 września br. poza bieżącymi stratami osobistymi wszystkich pracowników, może skutkować utratą szansy na wypłatę podwyżek w grudniu. Ta sytuacja będzie miała konsekwencje finansowe dla pracowników w postaci m.in. niższego wynagrodzenia, niższej wysokości przyszłych podwyżek w 2025 roku, niższej kwoty „13-go wynagrodzenia” za 2024 rok.  Niestety mam wrażenie, że przedstawiciele NZZP w Olsztynie „Prawda” nie chcą przyjąć tego do wiadomości.  

W związku z trudną, pełną emocji sytuacją, zdecydowałem o zorganizowaniu w pierwszej połowie listopada b.r. spotkania władz uczelni, przedstawicieli wszystkich  związków zawodowych, działających w naszym Uniwersytecie (o ile wyrażą one wolę wzięcia w nim udziału), z ogółem pracowników. Ze względu na niezwykłą powagę sprawy, na czas trwania tego spotkania zamierzam zwolnić Państwa z obowiązku świadczenia pracy, tak by wszyscy mieli możliwość wzięcia w nim udziału. Podczas tego spotkania szczegółowo omówimy sytuację oraz stanowiska stron. O szczegółach organizacyjnych dotyczących spotkania poinformuję Państwa wkrótce, ale już dzisiaj zapraszam wszystkich i liczę również na to, że wystarczy odwagi także tym, którzy bez racjonalnych i uzasadnionych argumentów od ponad pół roku blokują wypłatę znaczących podwyżek naszym pracownikom, by przyjąć zaproszenie i wziąć udział w tym spotkaniu.

 

 

REKTOR
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM

 

 

 

 

KR20_2024.pdf
Podmiot udostępniający:
Biuro Rektora
Wytworzono przez:
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM
Data wytworzenia:
30 października 2024
Opublikowano przez:
Zofia Konopka
Data opublikowania:
30 października 2024 15:18
Aktualizowano przez:
Zofia Konopka
Data aktualizacji:
31 października 2024 11:47