Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji

Sygnatura: KR/18/2024

Wejście w życie: 16.09.2024

Ważny do: -

Dokumenty powiązane: Brak dokumentów powiązanych.

KOMUNIKAT
Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 16.09.2024 r.

W dniu 13 września br. z mojej inicjatywy odbyło się kolejne, czternaste spotkanie ws. podwyżek z przedstawicielami trzech związków zawodowych funkcjonujących w naszej Uczelni. W spotkaniu uczestniczyła również prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej  prof. M. Grzybowska-Brzezińska. Na spotkaniu zaprezentowałem i podtrzymałem stanowisko, które zostało zawarte w porozumieniu z dnia 05.07. br. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia porozumienia, będącego kompromisem, którego warunki zaakceptowały dwa największe w naszej Uczelni związki zawodowe, a mianowicie ZNP i Solidarność. Do dnia 13 września, mimo apelu kierowanego do władz NZZP „Prawda”, kompromis ten nie uzyskał akceptacji ze strony tego związku. Treść porozumienia z podpisami otrzymaliście Państwo w komunikacie z dnia 05.07.2024 r. 

Na piątkowym spotkaniu zakomunikowałem, że sytuacja finansowa Uczelni oraz warunki zewnętrzne, mające wpływ na jej funkcjonowanie nie zmieniły się, więc stawianie nowych, kosztownych propozycji lub powrót do wcześniej odrzuconych, gdy wypracowaliśmy już porozumienie, nie ma uzasadnienia. Oczekiwałem na konstruktywne rozmowy, przede wszystkim z przedstawicielami NZZP „Prawda”, którzy nie składając podpisu pod wynegocjowanym porozumieniem, wciąż blokują wypłatę należnych od 1 stycznia br. pieniędzy trzem tysiącom pracowników Uniwersytetu. Propozycja porozumienia z dnia 05.07., którą zaakceptowały dwa wymienione związki, a którego  postanowienia uwzględniają w dużej mierze postulaty NZZP „Prawda”, gwarantuje zachowanie stabilności finansowej i zatrudnienia dzisiaj oraz w przyszłości, przy zachowaniu możliwości rozwoju naszej Uczelni. Z całą mocą chcę potwierdzić, że wypracowany kompromis jest optymalnym, możliwym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę obecne możliwości finansowe Uczelni. Takie stanowisko  podczas spotkania ponownie potwierdzili również przedstawiciele dwóch związków zawodowych t.j. ZNP oraz Solidarności. Zgłosili także gotowość do podpisania  korekty tego porozumienia w zakresie harmonogramu realizacji wypłaty podwyżek. Za tę odpowiedzialną postawę i współpracę dziękuję. Uczestniczący w spotkaniu Pan Andrzej Bronisław Adamowicz poinformował zebranych, że zgodnie z wyliczeniami wykonanymi przez wybitnych ekspertów, przyznane przez MNiSW zwiększenie subwencji wystarczy na spełnienie postulatów zgłoszonych przez NZZP „Prawda”. 

Pragnę Państwa poinformować, że:

  1. Postulaty NZZP „Prawda” stanowią jedną z propozycji jaką zgłosił NSZZ Solidarność, z której ta organizacja związkowa wycofała się ze względu na brakujące do ich realizacji 11 mln zł ze skutkiem przechodzącym na kolejne lata (zostało to potwierdzone także na tym spotkaniu),
  2. Pan Andrzej Bronisław Adamowicz, na wniosek pozostałych stron biorących udział w zebraniu, odmówił przedstawienia wyliczeń, na które wcześniej się powoływał, a tym samym uniemożliwił porównanie ich z wyliczeniami przygotowanymi przez specjalistyczne służby Uniwersytetu. Prośby o to, kierowane przez innych związkowców, spotkały się z odmową, co uniemożliwia jakiekolwiek konstruktywne rozmowy.

Z przykrością, a jednocześnie z oburzeniem zmuszony jestem stwierdzić, że NZZP „Prawda”, głosami swoich przedstawicieli pozoruje wolę współpracy i odwleka rozwiązanie nabrzmiałego niepotrzebnie problemu.  

Przypomnę, że wypracowane porozumienie jest kompromisem, który uwzględnia: 

  1. Odpowiedzialność za Uniwersytet, bo zachowany jest priorytet stabilności finansowej. Doprowadzenie do sytuacji, w której Uniwersytet może stracić płynność finansową nie będzie korzystne ani dla pracowników ani dla studentów, może ostatecznie prowadzić do redukcji etatów lub innych negatywnych skutków;
  2. Właściwe zrozumienie solidarności społecznej (wg. zasady: po równo – nie znaczy sprawiedliwie), bo każda grupa pracowników powinna mieć prawo do wynagrodzeń, odpowiadających ich kwalifikacjom, odpowiedzialności i złożoności zadań wykonywanych na rzecz Uczelni. Nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami mają różne role, ale obie grupy są niezbędne do funkcjonowania Uniwersytetu. Jednocześnie należy podkreślić, że wypracowane porozumienie, dzięki gwarantowanej minimalnej kwocie podwyżki w wysokości 750 zł, zapewnia najmniej zarabiającym pracownikom z grupy nienauczycieli podwyżki ponad 20% (stanowią oni ponad 1/3 pracowników w tej grupie);
  3. W przypadku, gdy po podziale środków na podwyżki zostaną wolne środki strony podejmą negocjacje w celu ustalenia zasad ich dalszego podziału, przy czym zostaną one przeznaczone dla pracowników niebędących nauczycielami. 

Wyjaśniając swoje kategoryczne stanowisko stwierdzam, że obecna sytuacja finansowa Uczelni, ze względu na ograniczenia budżetowe oraz brak możliwości zwiększenia subwencji, nie pozwala na realizację propozycji NZZP „Prawda”. Musimy pamiętać, że decyzja o zwiększeniu wynagrodzeń niesie za sobą skutki przechodzące na kolejne lata. Nawet, jeśli propozycję przedstawianą przez NZZP „Prawda” uznamy za jego własną, to spełnienie warunków tej propozycji znacznie przekracza możliwości finansowe Uczelni, co stwarza realne ryzyko utraty płynności finansowej. Wzrastające wciąż koszty funkcjonowania, a także niepewna z wielu względów wysokość subwencji, nie pozwala mi na podejmowanie tak ryzykownych decyzji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wszystkich pracowników i stabilność Uczelni. Z tego powodu, priorytetem pozostaje kompromis, uwzględniający te realia i pozwalający na podzielenie przyznanych na ten cel środków, uzupełnionych o możliwy na ten moment wkład z budżetu Uczelni. 

Reasumując, pomimo apeli kierowanych do przedstawicieli NZZP „Prawda” przez uczestników spotkania o racjonalne i odpowiedzialne decyzje, nie udało się doprowadzić do akceptacji warunków porozumienia przez przedstawicieli tego związku. Prezes Zarządu Uczelnianego ZNP i przewodniczący NSZZ Solidarność oraz ja, jako rektor Uniwersytetu, złożyliśmy podpisy pod porozumieniem z aktualizacją terminów wypłat wynagrodzeń. 

Chcę podkreślić, że jesteśmy gotowi do wypłaty środków, jednak do tego potrzebna jest zgoda wszystkich związków zawodowych. Jestem przekonany, że sfinalizowanie podpisanego w dniu 13 września 2024 r. porozumienia leży w interesie wszystkich pracowników i mam nadzieję, że wszystkie strony podejdą do tego z odpowiedzialnością. 

Pragnę też poinformować, że zwłoka w podpisaniu porozumienia zagraża wypłatom zwiększonego wynagrodzenia jeszcze w tym roku.  Jeżeli do 20 września 2024 r. uzyskam podpisy wszystkich związków zawodowych, to zgodnie z  § 3 pkt. 1 porozumienia z dnia 13.09. wypłata wynagrodzeń w podwyższonej wysokości nastąpi z wypłatą wynagrodzenia za listopad 2024 r. w odniesieniu do nauczycieli akademickich i za październik 2024 r. w przypadku pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zaś wyrównanie od 1 stycznia będzie mogło być wypłacone do 31 grudnia 2024 r. 

Nie tracę nadziei, że podwyżkowe pieniądze w końcu trafią na konta oczekujących na nie pracowników. Apeluję  do władz i przedstawicieli NZZP „Prawda” o akceptację porozumienia, a tym samym zaprzestanie blokowania wypłaty podwyżek dla ok. 3 tysięcy pracowników. 

 

Z wyrazami szacunku

REKTOR
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM 

 

KOMUNIKAT REKTORA z dnia 16.09.2024.pdf
Podmiot udostępniający:
Biuro Rektora
Wytworzono przez:
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM
Data wytworzenia:
16 września 2024
Opublikowano przez:
Zofia Konopka
Data opublikowania:
17 września 2024 08:24
Aktualizowano przez:
Zofia Konopka
Data aktualizacji:
17 września 2024 11:36