Sygnatura: ZR/70/2018
Wejście w życie: 30.09.2018
Ważny do: 30.09.2019
Dokumenty powiązane: Brak dokumentów powiązanych.
Zarzadzenie Nr 70/2018
Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 25 września 2018 roku
w sprawie zmiany Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Działając na podstawie art. 186 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 z późn. zm.), zarządza się, co następuje:
§ 1
W Regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wprowadzonego Zarządzeniem nr 61/2014 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 22 września 2014 roku (z późn. zm.), wprowadza się następujące zmiany :
1) w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Pomoc materialna dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (zwanego dalej UWM) przyznawana jest ze środków funduszu pomocy materialnej dla studentów, utworzonego w UWM na podstawie art. 103 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą PoSW.”
2) w § 3 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Uczelnianą Odwoławczą Komisję Stypendialną, na dany rok akademicki, powołuje Rektor spośród studentów delegowanych przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego oraz pracowników UWM, przy czym studenci stanowią większość składu Komisji”
3) w § 4:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Stypendium socjalne i stypendium rektora dla najlepszych studentów przyznawane są na rok akademicki z wyjątkiem przypadków:
1) gdy ostatni rok studiów, zgodnie z programem kształcenia i planem studiów, trwa jeden semestr, albo
2) studia zostały rozpoczęte od semestru letniego danego roku akademickiego.”
b) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na okres ważności orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, jednakże nie dłużej niż na rok akademicki lub semestr w przypadku wskazanym w ust. 2.”
c) ust. 10 otrzymuje brzmienie:
„10. Student traci prawo do ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej lub otrzymywania przyznanych świadczeń:
1) po zdezaktualizowaniu się przynajmniej jednego z warunków przyznania pomocy materialnej,
2) gdy egzamin dyplomowy/ostatni egzamin odbywa się po zakończeniu ostatniego roku studiów przewidzianego programem kształcenia i planem studiów,
3) gdyuzyskał pomoc materialną na podstawie nieprawdziwych danych,
4) zrezygnował z kontynuowania studiów,
5) zrezygnował z przyznanych świadczeń,
6) został zawieszony w prawach studenta prawomocnym orzeczeniem komisji dyscyplinarnej.”
d) dodaje się ust. 12-17 w brzmieniu:
„12. Student ubiegający się o przyznanie świadczeń pomocy materialnej składa we właściwym dziekanacie wniosek w formie papierowej wraz z wymaganymi dokumentami:
1) w przypadku ubiegania się o stypendium socjalne i zapomogę do 10 dnia danego miesiąca,
2) w przypadku ubiegania się o stypendium rektora dla najlepszych studentów:
a) do 10 października - w semestrze zimowym,
b) do 10 marca - w semestrze letnim, jeżeli studia rozpoczynają się od semestru letniego, danego roku akademickiego (dotyczy studentów pierwszego semestru studiów drugiego stopnia).
13. W przypadku złożenia wniosku o przyznanie stypendium socjalnego po terminie, o którym mowa w § 4 ust. 12 pkt. 1) prawo do stypendium ustala się w sposób następujący:
1) od miesiąca, w którym złożono kompletny wniosek, gdy wpłynął on do dziekanatu wydziału do 10 dnia miesiąca,
2) od następnego miesiąca, gdy kompletny wniosek wpłynął do dziekanatu wydziału po 10 dniu miesiąca.
14. Wyznaczony pracownik dziekanatu sprawdza kompletność dokumentacji wniosku oraz poprawność jego wypełnienia. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku pracownik wzywa studenta do dostarczenia brakujących dokumentów w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania, natomiast dostarczenie dokumentów po wyznaczonym terminie powoduje, że wypłata stypendium nastąpi od następnego miesiąca bez możliwości wyrównania.
15. Studentowi przebywającemu na urlopie nie przysługuje prawo do ubiegania się i otrzymywania stypendium socjalnego i stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych.
16. Student, który uzyskał urlop w czasie trwania roku akademickiego, nie otrzymuje świadczeń pomocy materialnej wskazanych w ust. 15 od miesiąca następującego po miesiącu, w którym urlop został udzielony.
17. Student, który w trakcie roku akademickiego, przenosi się z kierunku na którym otrzymał świadczenia pomocy materialnej na inny kierunek studiów, lub uzyskał urlop lub został skreślony (w przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów) zwraca się o przeniesienie wypłaty świadczenia na drugi studiowany kierunek, o ile otrzymywanie świadczenia na drugim kierunku studiów jest dopuszczalne zgodnie z ust. 5, a wniosek o przeniesienie został złożony przed wygaśnięciem decyzji o przyznaniu świadczenia, o którym mowa w ust. 8. Miejscem właściwym do złożenia wniosku o przeniesienie świadczenia jest dziekanat wydziału, na którym świadczenie jest przyznane.”
4) dodaje się § 4a w brzmieniu:
„ §4a
1. O świadczenia pomocy materialnej może ubiegać się student:
1) cudzoziemiec – obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członkowie jego rodziny mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wskazani w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2017 r. poz. 900 oraz z 2018 r. poz. 650);
2) cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydent długoterminowy Unii Europejskiej;
3) cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 i 2282 oraz z 2018 r. poz. 107, 138 i 771);
4) cudzoziemiec, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) cudzoziemiec – posiadacz certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 931), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1;
6) posiadacz Karty Polaka lub osoba, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
7) cudzoziemiec będący małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Prawo do ubiegania się o stypendium socjalne nie przysługuje studentom – cudzoziemcom, którzy nie zostali wymienieni w ust. 1 pkt 2-7.
3. Zasady obliczania dochodu netto przypadającego na członka rodziny studenta – cudzoziemca, w przypadku ubiegania się o stypendium socjalne, są takie same, jak w przypadku studentów będących obywatelami polskimi.
4. Student – cudzoziemiec ubiegający się o przyznanie świadczeń pomocy materialnej składa we właściwym dziekanacie wniosek w formie papierowej, wypełniony w generatorze wniosków w systemie USOSweb, wraz z wymaganymi dokumentami w terminach wskazanych w § 4 ust. 12. Dokumenty dołączone do wniosku, a sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego danego języka.”,
5) w § 6:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Wysokość dochodu uprawniająca studenta do ubiegania się o stypendium socjalne ustala Rektor w porozumieniu z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego, z tym że miesięczna wysokość tego dochodu na osobę w rodzinie studenta nie może być niższa niż 1,30 kwoty o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1508 ) oraz wyższa niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1592, z późn. zm.).”
b) skreśla się ust. 5-7.
6) w § 7 skreśla się ust. 5,
7) w § 8:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Miesięczną wysokość dochodu na jedną osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne, ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych(j.t.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1592, z późn. zm.), z uwzględnieniem zapisów ustawy PoSW oraz ust. 2 pkt 1 z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
1) świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
2) świadczeń, o których mowa w art. 173a i art. 199a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
3) stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach:
a) funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
b) niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
c) umów międzynarodowych lub programów wykonawczych sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych,
4) świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1457 z późn. zm.),
5) stypendiów o charakterze socjalnym przyznawanych przez inne podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.).”
b) w ust. 2. pkt 1-6 otrzymuje brzmienie:
„2. Miesięczny dochód przypadający na osobę w rodzinie studenta ustala się na podstawie:
1) wygenerowanego w systemie USOSweb oświadczenia studenta, zawierającego informacje o liczbie członków rodziny, do której zalicza się:
a) studenta,
b) małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
c) rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
2) zaświadczeń z urzędu skarbowego o dochodzie studenta i każdego członka rodziny podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym ustalane jest prawo do stypendium, zawierających informacje o:
a) dochodzie,
b) wysokości składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu,
c) wysokości należnego podatku,
3) zaświadczeń studenta i członków rodziny studenta zawierających informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzonych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym ustalane jest prawo do stypendium,
4) oświadczeń i zaświadczeń o dochodzie studenta i każdego członka rodziny niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym ustalane jest prawo do stypendium,
5) zaświadczeń naczelnika urzędu skarbowego zawierających informacje o: formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku, wysokości opłaconego podatku w przypadku studenta lub członka rodziny studenta prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem lub kartą podatkową w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym ustalane jest prawo do stypendium,
6) zaświadczenia właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym ustalane jest prawo do stypendium,”
c) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. W przypadku, gdy student lub rodzina studenta utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1892 z późn. zm.).”
d) ust. 7 otrzymuje brzmienie:
„7.W przypadku osób osiągających dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uwzględnia się dochód w wysokości dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.”
8) w § 12:
a) dodaje się ust. 7a w brzmieniu:
„7a. Stypendium otrzymuje do 10% najlepszych studentów każdego kierunku studiów wybieranych na danym roku i formie studiów (studia stacjonarne i niestacjonarne). Jeżeli liczba studentów na kierunku studiów jest mniejsza niż dziesięć, stypendium rektora dla najlepszych studentów może być przyznane jednemu studentowi.”
b) ust. 10 i 11 otrzymują brzmienie:
„10. Student ubiegający się o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów składa we właściwym dziekanacie wniosek z obliczoną średnią arytmetyczną ocen za dwa ostatnie semestry wraz z wykazem ocen za dwa ostatnie semestry studiów lub wykazem osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych, obliczoną liczbą punktów oraz dokumentację potwierdzającą osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe, w terminach wskazanych w § 4 ust. 12 pkt 2.
11. Liczbę studentów na podstawie której wybiera się grupę do 10% najlepszych studentów każdego kierunku studiów wybieranych na danym roku i formie studiów (studia stacjonarne i niestacjonarne), ustala się na podstawie stanu osobowego studentów z listopada/marca w danym roku akademickim.”
c) dodaje się ust. 12 w brzmieniu:
„12. Najlepszych studentów danego kierunku, roku i formy studiów ustala się na podstawie listy rankingowej.”
d) dodaje się ust. 13 w brzmieniu:
„13. Listę rankingową dla studentów którzy złożyli wnioski, sporządza się biorąc pod uwagę liczbę punktów uzyskanych przez studenta obliczonych według poniższego wzoru:
Liczba punktów = 0,4xA + 0,2xB + 0,2xC +0,2xD
gdzie:
A- oznacza liczbę punktów za średnią ocen,
B- oznacza sumę punktów za osiągnięcia naukowe,
C- oznacza sumę punktów za osiągnięcia artystyczne,
D- oznacza sumę punktów za osiągnięcia sportowe.”
9) w § 13:
a) ust. 2-4 otrzymują brzmienie:
„2. W przypadku, gdy studia drugiego stopnia rozpoczynają się w semestrze letnim danego roku akademickiego, wniosek o stypendium rektora dla najlepszych studentów należy złożyć do dnia 10 marca, a stypendium przyznaje się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanej w trakcie dwóch ostatnich semestrów studiów pierwszego stopnia lub osiągnięć naukowych, artystycznych lub wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym uzyskanych w ostatnim semestrze studiów pierwszego stopnia. Stypendium przydzielane jest na okres semestru letniego.
3. Studenci drugiego semestru (zimowego) studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w semestrze letnim poprzedniego roku akademickiego, wnioski o stypendium rektora dla najlepszych studentów składają do dnia 10 października, a stypendium przyznaje się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanej w trakcie dwóch ostatnich semestrów studiów lub osiągnięć naukowych, artystycznych lub wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym uzyskanych w pierwszym semestrze studiów drugiego stopnia. Stypendium przydzielane jest na rok akademicki.
4. Student pierwszego roku studiów drugiego stopnia ubiegający się o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów składa we właściwym dziekanacie wniosek z obliczoną średnią arytmetyczną ocen uzyskaną w trakcie dwóch ostatnich semestrach studiów pierwszego stopnia lub wykazem osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych, obliczoną liczbą punktów oraz dokumentację potwierdzającą osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe, indeks ze studiów pierwszego stopnia lub wykaz ocen z dwóch ostatnich semestrów studiów pierwszego stopnia (w przypadku absolwentów uczelni gdzie dokumentacja przebiegu studiów prowadzona była w formie elektronicznej) w terminach określonych w § 4 ust. 12 pkt 2.”
b) ust. 8 otrzymuje brzmienie:
„8. Student o którym mowa w § 12 ust. ust. 3, ubiegający się o przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów, składa we właściwym dziekanacie w terminach określonych w ust. § 4 ust. 12 pkt. 2 lit. a:
a) wniosek o stypendium rektora dla najlepszych studentów,
b) dokument potwierdzający, że jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
c) zaświadczenie organizatora olimpiady o zajętej przez studenta lokacie.”
10) w § 16:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe przyznaje się punkty.”
b) dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. Za osiągnięcia naukowe do wniosku o stypendium Rektora dla najlepszych studentów przyjmuje się:
Pkt | Osiągnięcie | Liczba punktów |
1) | Monografia naukowa 1 | 4,00 pkt |
2) | Rozdział w monografii naukowej 2 (nie dotyczy wznowień publikacji naukowych) | 2,00 pkt |
3) | Artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym wymienionym się w części A wykazu MNiSW | 3,00 pkt |
4) | Artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym wymienionym się w części B lub C wykazu MNiSW | 2,00 pkt |
5) | Artykuł naukowy opublikowany w recenzowanym czasopiśmie nie ujętym w wykazie MNiSW w części A, B lub C (nie dotyczy sprawozdań, recenzji, opinii, glos) | 1,00 pkt |
6) | Publikacja naukowa w recenzowanych materiałach z konferencji naukowych | 1,00 pkt |
7) | Wygłoszenie referatu podczas udziału w międzynarodowej konferencji naukowej 3 | 2,00 pkt |
8) | Wygłoszenie referatu podczas udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej 4 | 1,00 pkt |
9) | Nagroda lub wyróżnienie uzyskane w konkursie naukowym o zasięgu międzynarodowym, (nie dotyczy konkursów przeprowadzonych w trakcie konferencji naukowej) | 2,00 pkt |
10) | Nagroda lub wyróżnienie uzyskane w konkursie naukowym o zasięgu ogólnopolskim (nie dotyczy konkursów przeprowadzonych w trakcie konferencji naukowej) | 1,00 pkt |
11) | Studia pod kierunkiem opiekuna naukowego odbywane według indywidualnego programu kształcenia i planu studiów rozwijające indywidualne zainteresowania naukowe studenta | 1,00 pkt |
12) | Udział w projekcie badawczym realizowanym w uczelni lub we współpracy z innymi uczelniami lub jednostkami naukowymi (nie dotyczy realizacji pracy dyplomowej, praktyk lub wynikający z programu studiów) | 2,00 pkt |
13) | Autorstwo wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego: • na które udzielono odpowiednio patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub praw wyłącznych, albo • które zostały zgłoszone w celu uzyskania odpowiednio patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub zostały zgłoszone wnioski o przyznanie prawa wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej odmiany rośliny. |
2,00 pkt |
1 Monografie naukowe, w tym edycje naukowe tekstów źródłowych i artystycznych, atlasy i mapy, tematyczne encyklopedie i leksykony, komentarze do ustaw, skrypty i podręczniki akademickie, słowniki biograficzne i bibliograficzne, bibliografie oraz katalogi zabytków, które spełniają łącznie następujące warunki:
1) stanowią spójne tematycznie opracowania naukowe;
2) przedstawiają określone zagadnienie w sposób oryginalny i twórczy;
3) były poddane procedurze recenzji wydawniczych;
4) są opatrzone właściwym aparatem naukowym (bibliografia lub przypisy), z wyłączeniem map;
5) posiadają objętość co najmniej 6 arkuszy wydawniczych lub są mapami odpowiadającymi tej objętości tekstu;
6) są opublikowane jako książki lub odrębne tomy (z wyłączeniem map), których egzemplarze obowiązkowe zostały przekazane uprawnionym bibliotekom, zgodnie z art.3 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. poz. 722, z 2003 r. poz. 1188, z 2008 r. poz. 1056 oraz z 2012 r. poz. 1529), są dostępne w bibliotekach krajowych lub zagranicznych uczelni, lub innych uznanych organizacji naukowych, lub są opublikowane w formie elektronicznej w Internecie;
7) posiadają ISBN, ISMN, ISSN lub DOI (Digital Object Identifier - cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego).
Do monografii naukowych nie zalicza się: monograficznych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych; powieści; zbiorów poezji; zbiorów opowiadań i reportaży; pamiętników i dzienników; wznowień monografii naukowych.
W przypadku monografii naukowych w formie elektronicznej, uwzględnia się monografie zamieszczona na stronie wydawnictwa naukowego lub w repozytorium.
2 Przez "rozdział w monografii" należy rozumieć opracowanie naukowe (minimum 0,5 arkusza wydawniczego, 20 000 znaków tekstu znormalizowanego).
3 Przez międzynarodowe konferencje naukowe rozumie się konferencje, w których co najmniej 1/3 czynnych uczestników reprezentowała zagraniczne ośrodki naukowe.
4 Przez ogólnopolskie konferencje naukowe rozumie się konferencje, w których czynny udział wzięli przedstawiciele co najmniej pięciu ośrodków naukowych.
4b. W przypadku osiągnięcia naukowego, wypracowanego zespołowo, liczbę punktów dla każdego studenta ubiegającego się o stypendium ustala się dzieląc liczbę punktów za dane osiągnięcie przez liczbę osób – współautorów (do dwóch miejsc po przecinku zgodnie z zasadą matematyczną).”
c) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Przy ocenie wniosku, osiągnięcie naukowe może być kwalifikowane tylko raz (oznacza to, że np. wygłoszenie/publikacja tego samego referatu na kilku konferencjach naukowych punktowane może być tylko raz).”
d) dodaje się ust. 6a i 6b w brzmieniu:
„6a. Za osiągnięcia artystyczne do wniosku o stypendium Rektora dla najlepszych studentów przyjmuje się:
Pkt | Osiągnięcie | Liczba punktów | |
x | x | indywidualnie | zespołowo |
1) | Publikacja dzieł artystycznych (np. album, płyta) | 2,00 pkt | 1,00 pkt |
2) | Prezentacja dzieła artystycznego podczas wydarzenia o utrwalonym prestiżu lub w instytucji o utrwalonym prestiżu artystycznym | 1,00 pkt | 0,50 pkt |
3) | Prezentacja dzieła artystycznego na festiwalu, wystawie, przeglądzie o zasięgu międzynarodowym | 1,50 pkt | 1,00 pkt |
4) | Prezentacja dzieła artystycznego na festiwalu, wystawie, przeglądzie o zasięgu ogólnopolskim | 1,00 pkt | 0,50 pkt |
5) | Nagroda lub wyróżnienie w konkursie międzynarodowym | 2,00 pkt | 1,50 pkt |
6) | Nagroda lub wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim | 1,00 pkt | 1,00 pkt |
7) | Koncerty, występy i inne wydarzenia artystyczne wykonywane na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego potwierdzone przez wyznaczonego pracownika ACK lub wyznaczonego pracownika Wydziału Sztuki | 2,00 pkt |
6b. Przy ocenie wniosku, osiągnięcie artystyczne może być kwalifikowane tylko raz, co oznacza, że np. udział w koncertach organizowanych w różnych terminach, z tym samym repertuarem, punktowany może być tylko raz oraz przyznanie punktów za zdobycie nagrody lub wyróżnienia w konkursie artystycznym wyklucza przyznanie punktów za prezentację dzieła artystycznego podczas wydarzenia o utrwalonym prestiżu lub w instytucji o utrwalonym prestiżu artystycznym.”
e) dodaje się ust. 8a w brzmieniu:
„8a. Za osiągnięcia sportowe do wniosku o stypendium Rektora dla najlepszych studentów przyjmuje się wyniki uzyskane w sportach olimpijskich, paraolimpijskich i sportach, w których działają polskie związki sportowe o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1263):
Pkt | Ranga zawodów/punkty | Miejsce | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | udział | ||
1) | Igrzyska Olimpijskie lub Paraolimpijskie | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 5 |
2) | Mistrzostwa Świata | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 |
3) | Mistrzostwa Europy | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 |
4) | Uniwersjada | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 |
5) | Akademickie Mistrzostwa Świata | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 |
6) | Akademickie Mistrzostwa Europy | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1,5 |
7) | Mistrzostwa Polski | 4 | 3 | 2 | 1 | ||
8) | Akademickie Mistrzostwa Polski | 4 | 3 | 2 | 1 | ||
9) | Mistrzostwa Polski AZS | 3 | 2 | 1 | 0,5 | ||
10) | Mistrzostwa województwa | 2 | 1,5 | 1 | x | ||
11) | Rozgrywki ekstraklasy | 1 | |||||
12) | Gry zespołowe I i II ligi | 1 | |||||
13) | Gry zespołowe w barwach KS AZS UWM Olsztyn (w przypadku rozgrywek ligowych w barwach KS AZS UWM Olsztyn, nie sumuje się punktów z wierszy 11 z 13 oraz 12 z 13 niniejszej tabeli) | 2 |
f) ust. 10 otrzymuje brzmienie:
„10.Potwierdzenia zgodności osiągnięć z wymogami Regulaminu, na wniosku o stypendium Rektora dla najlepszych studentów dokonuje:
1) prodziekan wydziału – w zakresie osiągnięć naukowych,
2) powołany przez Rektora zespół składający się z pracowników Akademickiego Centrum Kultury i Wydziału Sztuki oraz przedstawiciela Samorządu Studenckiego – w zakresie osiągnięć artystycznych,
3) wyznaczony pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu – w zakresie osiągnięć sportowych.”
g) dodaje się ust. 12 i 13 w brzmieniu:
„12. Nie przyznaje się punktów za artykuły lub publikacje, które nie ukazały się do dnia 30 września (są w recenzji lub druku).
13. Za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe nie uznaje się działalności za którą student otrzymał wynagrodzenie albo wynikającej z wykonywania obowiązków zawodowych albo programu studiów lub praktyk studenckich.”
11) w § 17:
a) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Zdarzenie wskazane jako powód ubiegania się o zapomogę oraz trudną sytuację materialną, w której przejściowo znalazł się student - należy udokumentować.”
b) dodaje się ust. 6a w brzmieniu:
„6a. Wniosek o zapomogę losową wraz dokumentami należy złożyć niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 3 miesięcy od daty wystąpienia zdarzenia losowego.”
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r. z wyjątkiem przepisów § 1 pkt 8 lit. a i lit. d oraz pkt 10 lit. b, lit. d i lit. e., które wchodzą w życie 1 października 2019 roku.
REKTOR
prof. dr hab. Ryszard J. GÓRECKI
Podmiot udostępniający: |
Biuro Rektora | ||
Wytworzono przez: |
prof. dr hab. Ryszard Górecki | ||
Data wytworzenia: |
24 września 2018 | ||
Opublikowano przez: |
Aldona Stec | ||
Data opublikowania: |
28 czerwca 2021 11:20 | ||
Aktualizowano przez: |
Aleksandra Wilczyńska | ||
Data aktualizacji: |
29 czerwca 2021 00:00 |