Zarządzenie Nr 122/2023
Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 23 listopada 2023 r.
w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą, potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie oraz nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą
Na podstawie art. 23 ust. 1, art. 327 i art. 328 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r., poz. 742 z późn. zm.), oraz § 17 ust. 4 i § 43 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stanowiącego Załącznik do Uchwały nr 494 z dnia 21 maja 2019 r. (ze zm.) w zw. z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz.U. z 2018 r., poz. 1881), w zw. z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą (Dz.U. z 2018 r., poz. 1877), zarządza się, co następuje:
§ 1
Zarządzenie reguluje zasady postępowania w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w sprawach:
1) nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą,
2) potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie,
3) nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą.
§ 2
- Postępowania, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2 prowadzone są na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz.U. z 2018 r., poz. 1881).
- Postępowanie, o którym mowa w § 1 pkt 3 prowadzone jest na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą (Dz.U. z 2018 r., poz. 1877).
- W postępowaniach, o których mowa w § 1 stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.).
§ 3
- Za przeprowadzenie postępowania, o którym mowa w § 1 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pobiera opłatę w wysokości 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej.
- Opłaty nie pobiera się w przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania.
- Opłata niezasadnie uiszczona podlega zwrotowi na wniosek osoby, która ją uiściła.
§ 4
- Postępowanie, o którym mowa w § 1 prowadzi Rektor przy pomocy Biura ds. Współpracy Międzynarodowej oraz właściwej rady naukowej dyscypliny, przy czym w przypadku gdy
w miejsce rady naukowej dyscypliny powołany jest zespół do spraw dyscypliny, to czynności będące w kompetencjach rady naukowej dyscypliny przeprowadza w/w zespół lub – odpowiednio – jej przewodniczący. - Przewodniczący rady naukowej dyscypliny przygotowuje Rektorowi projekty pism, postanowień, decyzji i zaświadczeń w sprawach, o których mowa w § 1.
- Projekty dokumentów, o których mowa w ust. 2 przewodniczący rady naukowej dyscypliny przekazuje Rektorowi, w formie elektronicznej, za pośrednictwem Biura ds. Współpracy Międzynarodowej.
§ 5
- Postępowanie, o którym mowa w § 1 wszczyna się na wniosek skierowany do Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, sporządzony w języku polskim na odpowiednim formularzu, którego wzór określa Załącznik do niniejszego zarządzenia.
- Załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia stanowi wzór wniosku o nostryfikację dyplomu ukończenia studiów za granicą.
- Załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia stanowi wzór wniosku o potwierdzenie ukończenia studiów na określonym poziomie.
- Załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia - wzór wniosku o nostryfikację stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki nadanych za granicą.
§ 6
- Wniosek, o którym mowa w § 5 składa się za pośrednictwem Kancelarii Ogólnej do Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Datą wszczęcia postępowania, o którym mowa w § 1 jest dzień doręczenia wniosku do Kancelarii Ogólnej.
- Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej prowadzi rejestry wniosków, wydawanych zaświadczeń, decyzji i postanowień w sprawach, o których mowa w § 1 oraz koordynuje współpracę z poszczególnymi radami naukowymi dyscyplin i realizuje decyzje Rektora w tym przedmiocie.
- Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej, uwzględniając dyscyplinę naukową i kierunek studiów, którego wniosek dotyczy, niezwłocznie przekazuje wniosek przewodniczącemu właściwej rady naukowej dyscypliny.
- W przypadku wątpliwości co do właściwej rady naukowej dyscypliny wskazuje ją Rektor.
§ 7
- Przewodniczący rady naukowej dyscypliny niezwłocznie powołuje komisję nostryfikacyjną, która dokonuje oceny formalnej i merytorycznej wniosku, o którym mowa w § 5
i przeprowadza czynności w postępowaniu, o których mowa w § 14-15 i § 17-18. - W skład komisji nostryfikacyjnej wchodzi 5 osób, powołanych spośród członków rady naukowej dyscypliny. Przy czym większość członków komisji powinno posiadać co najmniej stopień doktora habilitowanego.
- W uzasadnionych przypadkach skład komisji nostryfikacyjnej może być zwiększony do 7 osób.
- Komisja nostryfikacyjna formułuje opinię zawierającą ocenę formalną wniosku i przekazuje ją przewodniczącemu rady naukowej dyscypliny.
§ 8
Rada naukowa dyscypliny na podstawie opinii komisji nostryfikacyjnej, o której mowa w § 7 ust. 4, formułuje opinię zawierającą ocenę formalną wniosku, o którym mowa w § 5, tj. stwierdza kompletność wniosku, braki formalne lub przedstawia uzasadnioną opinię o braku właściwości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do przeprowadzenia postępowania w sprawie.
§ 9
- W przypadku braków formalnych wniosku przewodniczący rady naukowej dyscypliny przygotowuje Rektorowi projekt wezwania, w którym wyznacza wnioskodawcy 14-dniowy termin do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Rektor w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty wpływu wniosku wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.
§ 10
W przypadku nieuzupełnienia braków formalnych wniosku w wyznaczonym terminie przewodniczący rady naukowej dyscypliny niezwłocznie przygotowuje Rektorowi projekt zawiadomienia o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania.
§ 11
- W przypadku braku właściwości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do przeprowadzenia postępowania, o którym mowa w § 1 przewodniczący rady naukowej dyscypliny przygotowuje Rektorowi projekt postanowienia o odmowie przeprowadzenia postępowania.
- Na postanowienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wnosi się do Rektora w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
- Podstawą stwierdzenia braku właściwości jest nieposiadanie przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kategorii naukowej A+, A lub B+ w dyscyplinie naukowej, której dotyczy wniosek.
§ 12
- Po przeprowadzeniu oceny formalnej wniosku, w przypadku jego kompletności, przewodniczący rady naukowej dyscypliny, przygotowuje Rektorowi projekt wezwania,
w którym wyznacza wnioskodawcy 14-dniowy termin do uiszczenia opłaty, o której mowa w § 3 ust. 1, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. - Wezwanie, o którym mowa w ust. 1 Rektor wystosowuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od uzupełnienia braków formalnych wniosku.
- Opłatę, o której mowa w ust. 1 wnioskodawca uiszcza na rachunek bankowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Opłata, o której mowa w ust. 1 pobierana jest niezależnie od wyniku postępowania, z zastrzeżeniem § 13.
§ 13
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy przemawia za tym sytuacja materialna lub życiowa, wnioskodawca może ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłaty, o której mowa w § 3 ust. 1, bądź o rozłożenie jej na raty. Do wniosku w tym przedmiocie należy dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności uzasadniające zastosowanie ulgi w opłacie.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1 wraz z uzasadnieniem należy złożyć do Rektora równocześnie z wnioskiem, o którym mowa w § 5, bądź najpóźniej w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, o którym mowa w § 12 ust. 1.
- W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 obowiązek wniesienia opłaty, o której mowa w § 3 ust. 1 ulega odroczeniu.
- Wniosek złożony po terminie, o którym mowa w ust. 2 nie będzie rozpatrywany. Termin do złożenia wniosku nie podlega przywróceniu.
- O zwolnieniu z opłaty w całości lub w części, bądź o rozłożeniu jej na raty ostatecznie rozstrzyga Rektor.
§ 14
- Po uiszczeniu opłaty, o której mowa w § 3 ust. 1 komisja nostryfikacyjna, dokonuje oceny merytorycznej wniosku.
- Komisja nostryfikacyjna może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dokumentów wskazanych w – odpowiednio – § 2 ust. 2 pkt 1- 3 i § 9 ust. 2 pkt 1 lit. a – e rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 lub § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 2.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach komisja nostryfikacyjna może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia na język polski dokumentów wskazanych w – odpowiednio – § 2 ust. 2 pkt 2 i § 9 ust. 2 pkt 1 lit. a – e rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 lub § 3 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret drugie albo lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 2, sporządzonego i poświadczonego przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego Konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 15
- W postępowaniu, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2 komisja nostryfikacyjna porównuje program studiów, uzyskiwane efekty uczenia się i uprawnienia zawodowe, realizowane praktyki zawodowe oraz czas trwania studiów wnioskodawcy z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi oraz czasem trwania podobnych studiów prowadzonych w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
- W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów komisja nostryfikacyjna może zobowiązać wnioskodawcę do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych. W takim przypadku komisja nostryfikacyjna określa warunki i terminy przeprowadzenia egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.
- Do weryfikacji, o której mowa w ust. 1 i 2 stosuje się Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS).
§ 16
- W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 2 przewodniczący rady naukowej dyscypliny powołuje komisję egzaminacyjną.
- W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą 3 osoby posiadające co najmniej stopień doktora habilitowanego. Członkiem komisji egzaminacyjnej nie może być osoba, w stosunku do której istnieją uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
- Egzamin organizuje przewodniczący komisji nostryfikacyjnej. O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu wnioskodawca powinien być poinformowany z co najmniej 21 – dniowym wyprzedzeniem.
- Z ocen wystawionych przez członków komisji egzaminacyjnej obliczana jest średnia arytmetyczna. Egzamin uznaje się za zdany, jeśli średnia arytmetyczna jest równa co najmniej 3.00.
- Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół. Protokół zawiera w szczególności treść zadanych pytań i ocenę udzielonych odpowiedzi. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
- W przypadku niezdania egzaminu przewodniczący rady naukowej dyscypliny, na wniosek kandydata, może wyrazić zgodę na powtórne zdawanie tego egzaminu, nie wcześniej jednak niż po upływie 14 dni od dnia przystąpienia do tego egzaminu po raz pierwszy i nie więcej niż raz.
§ 17
- W postępowaniu, o którym mowa w § 1 pkt 3, w szczególnych przypadkach, uzasadnionych wątpliwościami dotyczącymi osiągnięć stanowiących podstawę nadania wnioskodawcy stopnia naukowego, komisja nostryfikacyjna może skierować dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret drugie albo lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 2, do recenzji.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 1 komisja nostryfikacyjna wyznacza nie więcej niż 3 recenzentów spośród pracowników UWM posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, której dotyczy wniosek, oraz określa zakres recenzji i termin jej przedstawienia.
- Czynności, o których mowa w ust. 1 w imieniu komisji nostryfikacyjnej dokonuje jej przewodniczący.
§ 18
- Po przeprowadzeniu weryfikacji, o której mowa w § 15 ust. 1 i § 17 ust. 1 oraz ewentualnych egzaminów komisja nostryfikacyjna niezwłocznie wydaje opinię pozytywną albo negatywną
w zakresie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 5. - Opinia, o której mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem, stanowi element protokołu z prac komisji nostryfikacyjnej. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji nostryfikacyjnej.
§ 19
- Rada naukowa dyscypliny na podstawie opinii komisji nostryfikacyjnej, o której mowa w §18 ust. 1, formułuje opinię zawierającą ocenę merytoryczną wniosku, o którym mowa w §5.
- Opinię, o której mowa w ust. 1 rada naukowa dyscypliny podejmuje w terminie 80 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w § 5 spełniającego wymagania formalne.
- Uchwałę, o której mowa w ust. 1 rada naukowa dyscypliny podejmuje w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków.
- Do terminu, o którym mowa w ust. 2 nie wlicza się okresów wyznaczonych na:
1) przedłożenie tłumaczenia dokumentów – w przypadkach, o których mowa w § 13;
2) złożenie egzaminów lub odbycie praktyk zawodowych – w przypadku, o którym mowa w § 14 ust. 2.
§ 20
Przewodniczący rady naukowej dyscypliny przygotowuje Rektorowi projekt:
1) zaświadczenia sporządzony zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia, o którym mowa
w – odpowiednio – § 2 ust. 1 i 2.
2) decyzji wraz z uzasadnieniem w przedmiocie:
a) odmowy uznania dyplomu ukończenia studiów za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi
i tytułowi zawodowemu,
b) odmowy potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie,
c) odmowy uznania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki za równoważny z odpowiednim polskim stopniem
naukowym.
§ 21
Zaświadczenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 1 sporządza się w 2 egzemplarzach. Jeden egzemplarz wydaje się wnioskodawcy, a drugi - pozostawia się w aktach sprawy.
§ 22
- Od decyzji Rektora, o której mowa w § 20 pkt 2 wnioskodawcy przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wnosi się do Rektora w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Od decyzji Rektora, o której mowa w ust. 1 wnioskodawcy przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.
§ 23
Traci moc Zarządzenie Nr 113/2018 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 28 grudnia 2018 r. określające zasady postępowania w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z wnioskami: w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą, w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie oraz w sprawie uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym.
§ 24
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Prorektorowi ds. umiędzynarodowienia uczelni.
§ 25
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
Rektor
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM
Z122_2023.PDF |
Załącznik nr 1 Z122_2023.pdf |
Załącznik nr 2 Z122_2023.pdf |
Załącznik nr 3 Z122_2023.pdf |
Podmiot udostępniający: |
Biuro Rektora | ||
Wytworzono przez: |
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM | ||
Data wytworzenia: |
22 listopada 2023 | ||
Opublikowano przez: |
Zofia Konopka | ||
Data opublikowania: |
23 listopada 2023 13:19 | ||
Aktualizowano przez: |
Zofia Konopka | ||
Data aktualizacji: |
23 listopada 2023 13:35 |