UCHWAŁA Nr 361
Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 27 czerwca 2023 roku
wprowadzająca procedurę postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego
Na podstawie art. 221 ust. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U.2023.742 ze zm.) ustala się, co następuje:
I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wprowadza procedurę postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinach, w których Uniwersytet posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
- Postępowanie o nadanie stopnia doktora habilitowanego prowadzi się na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U.2023.742 ze zm.).
- Uprawnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do nadawania stopnia i prowadzenia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego realizowane są przez rady naukowe dyscyplin, stosownie do Statutu Uczelni.
- Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio w sprawach, w których właściwy jest Senat UWM.
§ 2
Używane w uchwale określenia oznaczają:
- RND – rada naukowa dyscypliny, która prowadzi postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego,
- RDN – Rada Doskonałości Naukowej,
- UWM – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
- Rektor – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
- kandydat – osoba ubiegająca się o stopień doktora habilitowanego,
- BIP – Biuletyn Informacji Publicznej,
- POL-on - Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, o którym mowa w art. 342 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity Dz.U.2023.742 ze zm.),
- ustawa – ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U.2023.742 ze zm.),
- kpa – ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U.2023.775 ze zm.).
II. Wymagania stawiane kandydatom
§ 3
- Kandydat musi spełniać następujące warunki:
1) posiadać stopnień doktora w określonej dziedzinie nauki lub sztuki (przy czym nie jest wymagana zgodność
dyscypliny, w której kandydat posiada stopień doktora z dyscypliną, w której ubiega się on o nadanie stopnia doktora
habilitowanego),
2) posiadać w dorobku osiągnięcia naukowe albo artystyczne stanowiące znaczny wkład w rozwój określonej dyscypliny,
w tym co najmniej:
a) 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie
było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy,
lub,
b) 1 cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych lub
w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej
formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b
ustawy, lub,
c) 1 zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne,
3) wykazywać się istotną aktywnością naukową albo artystyczną realizowaną w więcej niż jednej uczelni, instytucji
naukowej lub instytucji kultury, w szczególności zagranicznej. - Osiągnięcie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może stanowić część pracy zbiorowej, jeżeli opracowanie wydzielonego zagadnienia jest indywidualnym wkładem osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego.
- Obowiązek publikacji nie dotyczy osiągnięć, których przedmiot jest objęty ochroną informacji niejawnych.
III. Wszczęcie postępowania
§ 4
- Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego wszczyna się na pisemny wniosek kandydata złożony do UWM za pośrednictwem RDN.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 1 obejmuje:
1) opis kariery zawodowej;
2) wykaz osiągnięć, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2;
3) wskazanie podmiotu habilitującego wybranego do przeprowadzenia postępowania w sprawie nadania
stopnia doktora habilitowanego.
§ 5
- RDN po dokonaniu oceny formalnej wniosku kieruje wniosek do Rektora.
- Rektor następnie przekazuje wniosek, o którym mowa w ust. 1 do właściwej RND.
§ 6
- RND w terminie 4 tygodni od dnia otrzymania wniosku z RDN podejmuje uchwałę o wyrażeniu zgody albo niewyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. W przypadku niewyrażenia zgody RND zwraca wniosek do RDN.
- Uchwała, o której mowa w ust. 1 podejmowana jest w drodze tajnego głosowania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków RND, posiadających tytuł profesora lub profesora uczelni.
- Uchwały, o której mowa w ust. 1 nie podejmuje się w przypadku wyznaczenia RND i przekazania jej wniosku przez RDN w trybie art. 221 ust. 3 ustawy.
IV. Powołanie komisji habilitacyjnej
§ 7
RDN w terminie 12 tygodni od dnia otrzymania wniosku wyznacza 4 członków komisji habilitacyjnej, w tym przewodniczącego i 3 recenzentów, spośród osób posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora oraz aktualny dorobek naukowy lub artystyczny i uznaną renomę, w tym międzynarodową, niebędących pracownikami podmiotu habilitującego ani uczelni, instytutu PAN, instytutu badawczego albo instytutu międzynarodowego, których pracownikiem jest kandydat.
§ 8
- RND, w terminie 6 tygodni od dnia otrzymania informacji o członkach komisji habilitacyjnej wyznaczonych przez RDN, powołuje komisję habilitacyjną.
- Komisja habilitacyjna składa się z:
1) 4 członków wyznaczonych przez RDN;
2) 2 członków posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, zatrudnionych w UWM,
w tym sekretarza;
3) recenzenta posiadającego stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora oraz aktualny dorobek naukowy
lub artystyczny i uznaną renomę, w tym międzynarodową, niebędącego pracownikiem UWM. - W skład komisji habilitacyjnej nie może zostać powołana osoba, w stosunku do której zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
- Przewodniczący RND przedstawia RND 7 kandydatów na członków komisji habilitacyjnej, o których mowa w ust. 2.
- RND powołuje komisję habilitacyjną w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, przy czym głosowanie odbywa się indywidualnie w odniesieniu do każdego kandydata.
- Komisja habilitacyjna obraduje w składzie co najmniej sześciu członków, przy czym niezbędna jest obecność przewodniczącego i sekretarza komisji.
- Wzór umowy z członkiem komisji habilitacyjnej w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego określa Zarządzenie Rektora.
§ 9
- Przewodniczący RND przekazuje kandydatowi i członkom komisji habilitacyjnej informację o powołaniu komisji.
- Sekretarz komisji habilitacyjnej przekazuje członkom komisji habilitacyjnej wniosek wraz załącznikami oraz dokumentację postępowania.
- Przewodniczący RND zarządza udostępnienie w BIP na swojej stronie podmiotowej:
1) wniosku kandydata,
2) informacji o składzie komisji habilitacyjnej,
3) recenzji,
4) informacji o terminie, miejscu i sposobie przeprowadzenia kolokwium habilitacyjnego,
5) uchwały zawierającej opinię w sprawie nadania stopnia wraz z uzasadnieniem,
6) decyzji o nadaniu stopnia albo odmowie jego nadania
- nie później niż w terminie 30 dni od ich otrzymania.
Przy czym informację o terminie i miejscu przeprowadzenia kolokwium habilitacyjnego udostępnia się nie później niż w terminie 10 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia kolokwium habilitacyjnego. - Przewodniczący RND zarządza zamieszczenie w systemie POL-on wniosku kandydata, informacji o składzie komisji habilitacyjnej oraz recenzji, niezwłocznie po ich udostępnieniu w BIP.
- Dokumenty i informacje wskazane w ust. 3 są udostępniane w BIP bezterminowo.
V. Recenzenci
§ 10
- Recenzentem, o którym mowa w § 7 i § 8 ust. 2 pkt 1 i 3 może być osoba niespełniająca warunków określonych w § 7 oraz § 8, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli RDN lub RND uzna, że osoba ta posiada znaczący dorobek w zakresie zagadnień związanych z osiągnięciami osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego.
- Recenzentem nie może zostać osoba, która w okresie ostatnich 5 lat dwukrotnie nie dochowała terminu przygotowania recenzji, o którym mowa w art. 221 ust. 8 ustawy.
- Nauczyciel akademicki oraz pracownik naukowy nie może bez uzasadnionej przyczyny uchylić się od pełnienia funkcji recenzenta w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
- Wzór umowy na recenzję w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego określa Zarządzenie Rektora.
§ 11
Recenzenci, w terminie 8 tygodni od dnia doręczenia im wniosku wraz załącznikami oraz dokumentacją postępowania, oceniają, czy osiągnięcia naukowe kandydata odpowiadają wymaganiom określonym w art. 219 ust. 1 pkt 2 ustawy i przygotowują recenzje.
VI. Kolokwium habilitacyjne
§ 12
- Kolokwium habilitacyjne ma charakter publiczny, z wyłączeniem kolokwium w zakresie osiągnięć, których przedmiot jest objęty ochroną informacji niejawnych.
- Po uzyskaniu wszystkich recenzji, komisja habilitacyjna przeprowadza kolokwium habilitacyjne w zakresie przedstawionych w autoreferacie osiągnięć naukowych lub artystycznych kandydata. Przeprowadzenie kolokwium habilitacyjnego wymaga podjęcia przez komisję habilitacyjną uchwały o przeprowadzeniu kolokwium, wskazującej termin i miejsce przeprowadzenia kolokwium.
- Komisja habilitacyjna powiadamia kandydata o terminie i miejscu przeprowadzenia kolokwium habilitacyjnego na co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem.
- Kolokwium habilitacyjne odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji habilitacyjnej, podczas którego kandydat przedstawia streszczenie swoich osiągnięć w formie prezentacji multimedialnej. Następnie przewodniczący komisji habilitacyjnej otwiera, przeprowadza i zamyka dyskusję. W trakcie dyskusji kandydat udziela odpowiedzi na zadane pytania. Po zakończeniu dyskusji komisja habilitacyjna odbywa naradę wyłącznie z udziałem jej członków.
- Kolokwium habilitacyjne jest protokołowane przez sekretarza komisji habilitacyjnej. Protokół podpisuje sekretarz komisji habilitacyjnej i przewodniczący komisji habilitacyjnej.
- Kolokwium habilitacyjne może być przeprowadzone poza siedzibą UWM, w tym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zapewniających w szczególności:
1) transmisję kolokwium w czasie rzeczywistym między jego uczestnikami,
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy kolokwium mogą wypowiadać się w jego toku
- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
§ 13
Kolokwium habilitacyjnego nie przeprowadza się jeżeli co najmniej 2 recenzje są negatywne.
VII. Uchwała Komisji habilitacyjnej
§ 14
- Komisja habilitacyjna w terminie 6 tygodni od dnia otrzymania recenzji podejmuje uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. Uchwała winna zawierać uzasadnienie. Opinia nie może być pozytywna, jeżeli co najmniej 2 recenzje są negatywne.
- Uchwała, o której mowa w ust. 1 jest podejmowana w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów.
- Na wniosek kandydata komisja habilitacyjna podejmuje uchwałę w głosowaniu tajnym.
§ 15
Komisja habilitacyjna w terminie 6 tygodni od dnia otrzymania recenzji przekazuje RND uchwałę, o której mowa w § 14 ust. 1 wraz z uzasadnieniem i dokumentacją postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
§ 16
- Obrady, przyjmowanie uchwał oraz wykonywanie zadań komisji habilitacyjnej mogą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość, zapewnienie tajności głosowań oraz rejestrację obrazu i dźwięku. Decyzję w tym zakresie podejmuje przewodniczący komisji.
- Postanowienia komisji habilitacyjnej zapadają w głosowaniu zwykłą większością głosów.
- Komisja habilitacyjna podejmuje uchwały w obecności co najmniej sześciu osób, w tym przewodniczącego i sekretarza.
- Dokumenty wytworzone przez komisję habilitacyjną podpisuje przewodniczący komisji.
VIII. Pozostałe czynności postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitacyjnego
§ 17
- RND, na podstawie uchwały, o której mowa w § 14 ust. 1, w terminie miesiąca od dnia jej otrzymania, nadaje stopień doktora habilitowanego albo odmawia jego nadania. RND odmawia nadania stopnia, w przypadku gdy opinia komisji habilitacyjnej jest negatywna.
- Uchwała, o której mowa w ust. 1, niezależnie od jej treści, powinna spełniać wymogi stawiane decyzjom administracyjnym, określone przepisami kpa.
- Uchwała, o której mowa w ust. 1, podejmowana jest w drodze tajnego głosowania bezwzględną większością głosów.
§ 18
- Przewodniczący RND zaprasza na posiedzenie RND, na którym będzie podejmowana uchwała, o której mowa w § 17 ust. 1, członków komisji habilitacyjnej niebędących członkami RND, bez prawa udziału w głosowaniu.
- Przedmiotem głosowania jest uchwała o nadaniu kandydatowi stopnia doktora habilitowanego, a w przypadku nie podjęcia takiej uchwały, uchwała o odmowie nadania kandydatowi stopnia doktora habilitowanego, za wyjątkiem przypadku określonego w ust. 3.
- W przypadku negatywnej opinii komisji habilitacyjnej przedmiotem głosowania jest wyłącznie uchwała o odmowie nadania kandydatowi stopnia doktora habilitowanego.
§ 19
- Od decyzji o odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego kandydatowi przysługuje odwołanie do RDN, za pośrednictwem RND. Odwołanie wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji kandydatowi.
- Przewodniczący RND przekazuje odwołanie do RDN wraz z opinią RND i aktami sprawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia odwołania przez kandydata.
IX. Opłata
§ 20
- Rektor w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania zawiera z kandydatem, niebędącym pracownikiem UWM, umowę dotyczącą opłaty za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. Kopię podpisanej umowy kandydat niezwłocznie przekazuje przewodniczącemu RND.
- Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku bezskutecznego upływu terminu na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz w przypadku, o którym mowa w art. 221 ust. 3 ustawy.
- W przypadku nauczyciela akademickiego albo pracownika naukowego, Rektor zawiera umowę, o której mowa w ust. 1 z uczelnią, instytutem PAN, instytutem badawczym lub instytutem międzynarodowym, który zatrudnia kandydata.
- Wzór umowy, o której mowa w ust. 1 określa Zarządzenie Rektora.
- Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, jest skalkulowana zgodnie z art. 184 ustawy, nie może przekraczać faktycznych kosztów postępowania i uwzględnia wysokość kosztów pośrednich uchwalonych przez Senat UWM.
- Na wniosek kandydata, w uzasadnionych przypadkach, po zasięgnięciu opinii przewodniczącego RND, Rektor może zwolnić z ponoszenia opłaty, o której mowa w ust. 1 w całości albo w części, bądź rozłożyć ją na raty.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 5 wraz z uzasadnieniem należy złożyć do Rektora w terminie 7 dni od podjęcia przez RND uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
X. Przepisy końcowe
§ 21
Traci moc Uchwała Nr 553 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 20 września 2019 roku wprowadzająca procedurę postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego (ze zm.).
§ 22
Nadzór nad realizacją uchwały powierza się właściwemu Prorektorowi ds. nauki.
§ 23
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 2023 roku.
Przewodniczący Senatu
Rektor
dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM
US_361_2023.pdf |
Podmiot udostępniający: |
Biuro Rektora | ||
Wytworzono przez: |
Senat UWM w Olsztynie | ||
Data wytworzenia: |
26 czerwca 2023 | ||
Opublikowano przez: |
Zofia Konopka | ||
Data opublikowania: |
28 czerwca 2023 15:03 | ||
Aktualizowano przez: |
Zofia Konopka | ||
Data aktualizacji: |
28 maja 2024 12:07 |