Wyjaśnienie w sprawie powtórzenia wyborów

Strona została usunięta dnia: 27 luty, 2012 - 13:06

 

Wyjaśnienie w sprawie powtórzenia wyborów

 

W związku z sugerowanymi przez media nieprawidłowościami dotyczącymi wyborów członków Kolegium elektorów do wyboru Rektora i Prorektorów na kadencję 2012-2016 Uczelniana Komisja Wyborcza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie informuje, że powtórzenie wyborów elektorów z grona studentów na jednym z wydziałów było konieczne ze względu na naruszenie przepisów Ordynacji wyborczej, stanowiącej załącznik nr 5 do Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Samorząd Studencki, zgodnie z 3 ust. 1 Ordynacji wyborczej, ogłosił termin i miejsce wyborów członków Kolegium elektorów do wyboru Dziekana i Prodziekanów. W wyznaczonym terminie dokonano również wyborów elektorów do wyborów Rektora i Prorektorów.

Nie podając informacji, że podczas zebrania odbędą się również wybory elektorów Kolegium elektorów do wyboru Rektora i Prorektorów naruszono cytowany wyżej przepis. Ponad trzydziestu studentów wydziału, na którym doszło do naruszenia przepisów, nie mając możliwości uczestniczenia w zebraniu wyborczym do wyboru członków Kolegium elektorów do wyboru Rektora i Prorektorów, ze względu na brak informacji o terminie wyborów, skorzystało z 5 Ordynacji i złożyło protest. Uczelniana Komisja Wyborcza uznając racje skarżących zobowiązała samorząd studencki do powtórzenia wyborów. Ich termin został ustalony z zachowaniem 3 ust. 1 Ordynacji wyborczej w najbliższym z możliwych terminów.

Jednocześnie przypomina się, ze zgodnie z 1 Ordynacji wyborczej, organami właściwymi do przeprowadzenia wyborów organów kolegialnych oraz kolegiów do wyboru organów jednoosobowych w Uniwersytecie są Uczelniana Komisja Wyborcza i wydziałowe komisje wyborcze.

PRZEWODNICZĄCY UCZELNIANEJ KOMISJI WYBORCZEJ

prof. dr hab. Andrzej Kuncewicz

 

Informacje o dokumencie:
Jednostka:
Biuro Rektora
Wytworzył:
mgr Maria Sobczak
Opublikował:
Dorota Nowakowska
Data wytworzenia:
27.02.2012
Data publikacji:
27.02.2012 13:06
Data aktualizacji:
27.02.2012 13:06
Liczba wyświetleń:
4208
Historia aktualizacjiDrukuj ten dokument